PLASTY – úvod do sveta plastov

V súčasnej dobe môžeme povedať, že žijeme v akomsi období, ktoré by sme kľudne mohli pomenovať „doba plastová“. Plasty nájdeme už naozaj skoro všade. Ako sa vraví, číhajú a chrlia sa na nás z každej strany. Od kozmetiky, medicíny (výroba kontaktných šošoviek, umelých kĺbov), oblečenia, až po samotný obalový priemysel. Viete, čo patrí k najčastejšie používaným materiálom každodenného života? Odpovedáte správne. Sú to plasty.  My sme sa preto rozhodli, že sa spolu s vami detailnejšie pozrieme práve na negatívny dopad plastov na životné prostredie a na naše zdravie. Veď predsa len, máme ho len jedno.

          Plasty v mori, plasty v oceánoch… Koľko plastu spotrebujeme?

Plasty v mori, plasty v oceánoch… Koľko plastu spotrebujeme?

Najväčším producentom plastov v Európe je obalový priemysel, pričom na európskom trhu končí v obaloch až 40 % produkcie plastov. Pobrežné, morské prostredie a vodné organizmy poškodzuje najmä plastový odpad. V oceánoch dnes pláva viac ako 150 miliónov ton plastov, pričom desať najčastejších odpadkov predstavuje 86% jednorázových plastov a 43% z celkového odpadu v moriach a oceánoch. Používanie plastov sa v poslednom polstoročí zvýšilo dvadsaťnásobne, pričom v najbližších 20 rokoch sa má ešte zdvojnásobiť. Bežná štvorčlenná rodina za jeden rok vyprodukuje okolo 150 kg plastov. To sú naozaj veľmi vysoké čísla. Preto by sme sa mali zamyslieť, či chceme aj naďalej pokračovať v ich zvyšovaní alebo sa rozhodneme s tým niečo urobiť a sami, aspoň malou troškou, prispejeme k ich znižovaniu.

plasty a zvieratá

Výhody a nevýhody plastov

Prečo vlastne používame plasty? Jedným zo základným dôvodov je, že plasty sú relatívne lacné a majú naozaj všestranné využitie v priemysle. Samotný plast je veľmi odolným materiálom, ktorého trvanlivosť presahuje životnosť výrobkov, ktoré sú z neho vyrobené. Je pomerne novým materiálom, ktorý sa priemyselne vyrába len od roku 1907. Hlavnou spoločnou vlastnosťou všetkých plastov je ich trvalá alebo dočasná formovateľnosť a tvarovateľnosť (plasticita). Sú odolné voči korózií, rozkladu, pričom sú taktiež odolné voči vode a nehnijú. Sú praktické, ľahké a po použití sa znehodnotia. Tieto všetky spomenuté dôvody vedú k nadmernému používaniu plastu. Nemôžeme sa preto ani čudovať, ak započujeme o ostrove odpadov v Tichom oceáne alebo, aby sme necestovali príliš ďaleko, o ostrove plastov na slovenskej rieke Bodva alebo vodnej nádrži Ružín (FOTO!)

Plasty v potravinách

Plasty nie len, že negatívne vplývajú na životné prostredie, ale negatívne ovplyvňujú aj živé organizmy, ich zdravie, vrátane nás samotných. Medzi najjedovatejšie chemikálie, ktoré človek kedy vyprodukoval patria „dioxíny“, ktorých je asi 210 druhov. Dioxíny sú považované za toxické zlúčeniny, medzi ktoré najzávažnejšie negatívne zdravotné účinky patria karcinogénne – rakovinotvorné účinky. Dioxíny poškodzujú imunitný systém, negatívne ovplyvňujú hormóny a hormóny štítnej žľazy a majú schopnosť poškodzovať vyvíjajúci sa nenarodený plod v tele matky. Ich priemyselnými zdrojmi je okrem iného práve výroba a spaľovanie plastov z PVC. Niektoré chemikálie však prenikajú aj do potravín. Príkladom takto kontaminovaného jedla je napríklad uvoľňovanie acetaldehydu z PET fliaš do vody.

Zákaz plastov na jedno použitie. Plasty a recyklácia

Čo môžeme robiť? Dobrou správou je, že EÚ sa pustila do boja s plastovým odpadom a schválila zákaz jednorázových plastov od roku 2021. Pretože nesmieme zabudnúť, že len čo sa plastový obal ocitne v životnom prostredí, môže v ňom pretrvať stovky rokov. A čo môžeme robiť my? Jednoznačne recyklovať a obmedziť používanie plastov a nahradiť ich výrobkami, ktoré z plastov vyrobené nie sú. A to už je práca pre nás, pretože práve s nimi vám vieme pomôcť aj my u nás, v Yellow Tree  Stačí nás len navštíviť v našom „sídle“ na Hornej Striebornej 

PS: Téme plastov, recyklácie a spôsobov ako sa im vyhnúť, sa ešte budeme venovať. Sledujte preto našu stránku aj naďalej.

plasty_1

Nákupný košík